SzathmĂĄry Lajos IstvĂĄn (RĂĄkospalota, 1919. jĂşn. 2. â Chicago, 1996. okt. 4.)
ErdĂŠly meghatĂĄrozĂł szemĂŠlyisĂŠge leĂrĂĄs
Szathmáry Lajos István, álneve: Csizmás Lajos, USA-ban használt nevei: Szatmári Lajos, Louis Szathmary, Chef Louis (Rákospalota, 1919. jún. 2. – Chicago, 1996. okt. 4.) – gasztronómus és üzletember, elĹadótanár, könyv- és mĹągyĹąjtĹ, költĹ, író, újságíró. Szülei az I. világháború végén menekültek át ErdélybĹl „csonka” Magyarországra. MielĹtt megérkezett volna vonatuk a RákosrendezĹ pályaudvarra, az egyik zsúfolt marhavagonban született meg. Testvére Géza, együtt volt vele fogságban, majd késübb együtt emigráltak. Négyszer nĹsült. ElsĹ feleségét kisfiával együtt lelĹtték a bevonuláskor, második felesége a háborús viszonyok miatt „oda lett”, a harmadiktól valószínĹą elvált. FeltehetĹen tĹle született lánya, Magda. Negyedik felesége, akivel élete végéig együtt élt, Sadako Tanino, röviden Sada, szülei Japánból települtek át az Amerikai Egyesült Államokba, Ĺ már Nevada államban született. Utód nem maradt utánuk.
Gimnáziumi tanulmányait a Lónyay utcai Református Gimnáziumban kezdte, majd negyedikes korától, 1935-tĹl a Sárospataki Református Kollégiumban tanult, itt is érettségizett. A budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemre iratkozott be, ugyanakkor jelentkezett az akkor megnyíló újságírói fĹiskolára is. Bölcsész-pszichológusként diplomázott. SzerkesztĹi gyakorlatot az Athenaeum Nyomdában szerzett. Apjának köszönhetĹen a Színházi Magazinhoz került, ahol korrektorként és gyakornoki minĹségben nemcsak az újságírás titkaival ismerkedett meg, hanem jó memóriájának köszönhetĹen a lapban rendszeresen megjelenĹ ételrecepteket is mind megjegyezte, ezt a tudását a késĹbbiekben nagy haszonnal kamatoztatta.
A II. világháborúban szolgálatköteles katonaként, mint végzett pszichológust Erdélybe rendelték. Ahogyan Ĺ fogalmazott, az elején amolyan „slapaj”, majd 1942-tĹl riporter, újságíró, belsĹ munkatárs a Marosvásárhelyen megjelenĹ Székely Szónál, ugyanakkor az MTI (Magyar Távirati Iroda) székelyföldi tudósítója. Ugyanebben az évben a Kemény Zsigmond Társaság tagjává választották. A társaság 1942 szeptemberében tartott felolvasó ülésén egyik novelláját mutatta be, októberben a verseibĹl olvasott fel. MarosvásárhelyrĹl 1943 Ĺszén Sepsiszentgyörgyre, a Székely Néphez került. Munkatárs, lapszerkesztĹ volt, aki székelyföldi riportjait, híradásait, cikkeit, karcolatait Csizmás Lajos álnéven közölte. 1944 szeptemberétĹl frontszolgálatra rendelték, alakulatával december 25-én hagyta el Magyarországot. Egy interjúban az állította, hogy 1945-tĹl kezdve Salzburgban élt, ahol a Sorsunk címĹą kĹnyomatos irodalmi hetilapnak a szerkesztĹje, és egy folyóirat alapítója volt. 1951. december 27-én lépett az Egyesült Államok területére. KülönbözĹ éttermekben dolgozott, kitanulta a szakácsmesterséget, kamatoztatva az egykoron fejben megjegyzett ételreceptek sokaságát odáig fejlesztette magát, hogy 1953-ban már önálló rádiómĹąsort vezetett, Ĺ látta el East Coast elitjét gasztronómiai tanácsokkal, ételínyencségekkel. Chicagóba költözött és 1959-ben az Armor and Compay-nél helyezkedett el, ahol különbözĹ vezetĹ élelmiszeripari cégek számára új termékek (mélyhĹątött élelmiszerek) fejlesztését irányította. Ĺ lett a NASA gasztronómiai tanácsadója, melynek megbízásából menüket tervezett az Ĺąrhajósok számára, mélyhĹątött és dehidratált hústermékeket fejlesztett ki. Élelmiszereit Sir Edmund Hillary, a Mount Everest elsĹ megmászója is tesztelte. Az általa készített és összeállított tubusos ételt fogyasztották az Ĺąrhajósok 1969-ben, amikor a Holdra szálltak. Las Vegasban az egyetemen, mint elĹadó, vendégellátást és gasztronómiát oktatott, ezen kívül kurzusokat tartott több egyetemen, nem utolsó sorban Oxfordban is. Világhíressé vált vendéglĹjét, a The Bakeryt 1963-ban Chicagóban nyitotta meg. A The Bakery az 1960-as évek közepére forradalmasította Chicago vendéglátóiparát. A hetvenes-nyolcvanas években saját televíziós szakácsmĹąsort szerkesztett az egyik legnézettebb országos hálózaton, és gasztronómusként Amerika-szerte ezernél több TV- és rádióprogramban szerepelt. Tizenkét éven át Los AngelestĹl New Yorkig több mint száz lap közölte heti gasztronómiai tárcáit, cikkeiért Amerika legnagyobb napilapjai és szakfolyóiratai versengtek. Több szaklapban is saját rovata volt. Mint híres séf, mindenhová bejutott, többek között a Fehér Házba is, ahol Ronald Reagan elnöknek fĹzött vacsorát. Éttermét élete hetvenedik évében, 1989-ben zárta be. A helyén ma egy újjáépült ház áll, de a volt vendéglĹje és a lakóháza közötti keskeny közt tiszteletére a város Szathmary Lane-nek nevezte el.
Az 1960-as évek végén Tulipános Láda néven magyar kultúregyletet alapított. A kulturális egyesület számára házat vásárolt, amelyben magyar iskolát létesített. A Tulipános Láda házában, majd késĹbb a The Bakeryben kultúresteket rendszeresített, ahol megfordultak a magyar emigráció híres egyéniségei, mint Faludy György költĹ, mĹąfordító, Kovács Imre népi író, politikus, Tollas Tibor, a NemzetĹr szerkesztĹje, Borbándi Gyula író, szerkesztĹ stb.
A szakcikkek közlése mellett, újságírással, szépirodalommal is foglalkozott. Zsurnalisztikai munkái angolul a Chicago Daily News napilapban, a Chicago Sun – Times-ban, a Houston Chronical-ban jelentek meg. Magyar nyelven rendszeresen publikált a pittsburgh-i Magyarságban, a NemzetĹrben, Új Látóhatárban, a Cleveland-ben, az Új IdĹben, a chicagói Szivárványban, az Amerikai Kanadai Magyarságban. Anyagilag támogatta a nyugati magyar könyvkiadást, élete során több mint 30 könyv jelent meg az Ĺ segítségének köszönhetĹen.
Munkásságáért, a gasztronómia terén elért eredményeiért többször kitüntették. Az Amerikai Gasztronómiai IntézettĹl 1974-ben elnyerte a Kiváló Szakács címet, a Penn State Hotel and Restaurant Society 1977-ben az Év Emberének választotta, a Johnson & Wales EgyetemtĹl 1988-ban a Tisztelt Vendég Szakács, 1990-ben pedig a kulináris mĹąvészetének tiszteletbeli doktora címet kapta meg. A Food Arts 1995. július–augusztusi eseményén kiváló teljesítményéért az Ezüst Kanál-díjjal tüntették ki.
Vagyonos és szenvedélyes mĹągyĹąjtĹ volt. A The Bakery épülettömbjének emeletét – tizenhét lakrész harmincegy szobáját – könyv-, újság-, folyóirat-, plakát-, kézirat- és okmány-, térkép-, illetve grafikagyĹąjteménye, kiterjedt levelezése és egyéb dokumentumai számára rendezte be. Az 1980-as évek végére az övé volt a legnagyobb amerikai magyar könyvtár,magyar kartográfiai gyĹąjteménye pedig egyedülálló volt. GyĹąjtött mindezeken kívül Kossuth, Bartók és Liszt relikviákat, melyekbĹl kiállításokat rendezett New Yorkban, Washingtonban. 1989-ben a University of Chicago, Regenstein könyvtárában My Budapest címmel rendezett kiállítást, mely alkalommal a több ezer darabból álló magyarságtudományi gyĹąjteményét az említett egyetemi könyvtárnak adományozta. Felbecsülhetetlen értékĹą, mintegy 2000 darabos Kossuth-gyĹąjteménye volt, melybĹl Kossuth Lajos halálának 100. évfordulójára vándorkiállítást állított össze, ezt 1994-ben Chicagóban, New Yorkban a magyar fĹkonzulátuson és a washingtoni magyar nagykövetségen állította ki.
Hatalmas gyĹąjteménye nagy részét, hogy megvédje az elkallódástól, az 1989 utáni években amerikai egyetemek és intézmények között osztotta szét. Halála után, végakaratának megfelelĹen, özvegye az iratgyĹąjtemény értékes és jelentĹs részét a Sárospataki Református Kollégiumnak, illetve a Károli Gáspár Református Egyetemnek adományozta. A megmaradt kéziratokból egy közel 300 tételbĹl álló kollekciót árverésen a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltár vásárolt meg. Az irodalmi vonatkozású tételeket a gyĹąjtĹkörileg illetékes PetĹfi Irodalmi Múzeum kapta meg. Szándéka szerint Kossuth-gyĹąjteménye 1997-ben Sárospatakra került, ĹrzĹje a Rákóczi Múzeum.
Fontosabb mĹąvei
The Chef’s Secret Cook Book. A Practical, Personal Invitation to Classic Cookery. New York, 1971.
American Gastronomy. An Illustrated Portfolio of Recipes and Culinary history. Henry Regenery, Chicago, 1974.
The Chef’s New Secret Cook Book. Chicago, 1975.
The Bakery Restaurant Cook Book. Boston, 1981.
Eat or Be Eaten. Boston, 1984.
Sárospataki kaleidoszkóp. Miskolc, 1991.
Ajándék. Válogatott versek 1935–70. Budapest, 1992.
Arcok chicagói szemmel. Írók, költĹk, mĹąvészek. Budapest, 1994.
KözremĹąködésével kiadott kötetek
SZATHMARY, Louis (ed.) et al.: Cookery Americana. I–XV, Arno Press, New York, 1973.
Felhasznált irodalom
A marosvásárhelyi Kemény Zsigmond Társaság levelesládája. Sajtó alá rend. MAROSI Ildikó, Bukarest, 1973, 321. 396.
KUSZÁLIK Péter: Erdélyi hírlapok és folyóiratok 1940 – 1989. Budapest, 1996, 166. Online elérhetĹ: https://kuszalik1.adatbank.ro/. (Letöltve: 2022. nov. 25.)
M. SZABÓ Imre: Koréh Ferenc beszél New Yorkból… Veszprém, 2001, 217.
Internetes források
ASZTALOS István: Ki is volt Szathmáry Lajos? oldalasmagazin.hu, 2017. jan. 27. https://oldalasmagazin.hu/ki-is-volt-szathmary-lajos/. (Letöltve: 2022. nov. 25.)
Louis I. Szathmary szócikk. https://www.findagrave.com/memorial/19475265/louis-i.-szathmary. (Letöltve: 2022. nov. 25.)
Louis Szathmary szócikk. Wikipedia, https://en.wikipedia.org/wiki/Louis_Szathmary. (Letöltve: 2022. nov. 25.)
Saluting the Chef – Louis Szathmary. Sandy’s Chatter. https://sandychatter.wordpress.com/saluting-the-chef-louis-szathmary/.
SIPKA László: Fakanál és szellemi tulajdon. szellemitulajdon.hu. http://www.szellemitulajdon.hu/cikkek/tegnap-es-ma/fakanal-es-szellemi-tulajdon/697/fakanal-es-szellemi-tulajdon.html. (Letöltve: 2022. nov. 25.)
Szathmáry Lajos (gasztronómus) szócikk. Wikipedia, https://hu.wikipedia.org/wiki/. (Letöltve: 2022. nov. 25.)
TAMÁS Edit: „Kossuthtól Szathmáryig” címmel nyitott idĹszaki kiállítást a MNM Rákóczi Múzeuma. https://rakoczimuzeum.hu/en/component/content/article/14-kiallitasok/idoszaki-kiallitasok/403-kossuthtol-szathmaryig-cimmel-nyitott-idoszaki-kiallitast-a-mnm-rakoczi-muzeuma. (Letöltve: 2022. nov. 25.)
VĂĄlogatott irodalom